Suomen Leipuriliitto ry
Etusivulle »

 

Vuoden 2011 Leipäkaupan valinta on käynnistynyt 

Suomen Leipuriliitto ry paikallisyhdistyksineen on jälleen käynnistänyt Vuoden Leipäkaupan valinnan.  Tunnustus myönnetään ensi vuoden helmikuussa päivittäistavarakaupalle, joka on esimerkillisesti paneutunut ja panostanut leipomotuotteiden kauppaan ja huomioinut monipuolisesti kuluttajien toiveet ja tarpeet. Vuoden Leipäkauppa -tunnustuksella palkitaan sekä kauppaa että sen leipäosaston henkilökuntaa suomalaisen leipäkulttuurin ja leivän arvostuksen hyväksi tehdystä työstä. Tunnustuksella on monivuotiset ja arvostetut perinteet, sillä se jaetaan nyt jo viidennentoista kerran.

Vuoden Leipäkaupan valinnassa vuorottelee nykyisin kaksi sarjaa. Joka toinen vuosi kilpailussa ovat mukana hypermarketit ja tavaratalot ja joka toinen vuosi näitä pienemmät päivittäistavarakaupat. Vuoden 2011 Leipäkaupan valinnassa ovat mukana pienemmät päivittäistavarakaupat.

Valinta etenee seuraavasti. Ensin Suomen Leipuriliiton paikallisyhdistykset nimeävät omalta alueeltaan parhaaksi leipäkaupaksi katsomansa päivittäistavarakaupan. Nämä alueelliset ehdokkaat julkistetaan perjantaina 15.10.2010, Kansainvälisen leipäpäivän (World Bread Day) 16.10.2010 ja Leipäviikon (viikko 42) alla. Osoitukseksi valinnasta paikallisyhdistys luovuttaa kaupalle ehdokkuudesta kertovan banderollin ”EHDOLLA VUODEN 2011 LEIPÄKAUPAKSI”. Esiraati kiertää ehdolla olevat leipäosastot ja valitsee kolme loppukilpailijaa. Lopullinen valitsijaraati nimeää voittajan, joka palkitaan helmikuussa ”VUODEN 2011 LEIPÄKAUPPA”-tittelillä.

Leipäkaupan valinnassa kiinnitetään huomiota tuotteiden tuoreuteen, valikoiman monipuolisuuteen, valtakunnallisten, alueellisten ja paikallisten leipomotuotteiden saatavuuteen sekä erikoisruokavalioiden huomioimiseen. Arvostelun kriteereinä ovat myös mm. leipäosaston yleisvaikutelma, siisteys ja järjestys, henkilöstön asiantuntemus ja palvelualttius. Niin ikään arvioidaan tuotteiden esillepanon näyttävyyttä ja leipäosaston omaleimaisuutta.

Kuluttajat arvostavat leivässä eniten tuoreutta ja makua, joten niistä huolehtiminen on kaupan ja leipurin yhteinen asia. Vuoden Leipäkauppa -kilpailu on tapa edistää yhteistä asiaa suomalaisen leipäkulttuurin kehittämisessä.

Vuoden 2010 Leipäkaupaksi valittiin K-citymarket Kaakkuri, Pirkko ja Jukka Ruusu Oy, Oulu. Vuonna 2009, jolloin mukana olivat pienemmät päivittäistavarakaupat, voittajaksi valittiin K-supermarket Parainen, Oy K & C Mattsson Ab.

 

 

 


 

 

 


« Takaisin
     
Etusivu | Edellinen sivu | Yhteystiedot