Euroopan parlamentti
Rue Wiertz
B.P. 1047
B-1047 Brüssel
Eurooppalaisten kondiittorien ja leipurien julkilausuma
Arvoisat rouvat ja herrat,
Saksa ulkoministeriöltä saadun idean innoittamana olemme Euroopan 50-vuotisnäyttelyn Eurooppa ist 50 johdosta käynnistäneet Eurooppa is(s)t 50 -tempauksen, jolla viemme eteenpäin ideaa Euroopan leipurialan symbolisesta yhdistymisestä.
Saksan liittotasavallan kutsusta Berliinissä 07.-09. toukokuuta 2007 pidettyyn seminaariin saapui kondiittoreita ja leipureita 20 Euroopan maasta. Seminaarin yhteydessä kehitettiin Eurooppakakun resepti ja ulkoasu. Kakku esiteltiin julkisuudelle 09. toukokuuta 2007 ulkoministeriön lehdistötilaisuuden yhteydessä, ja se on ensi viikosta alkaen myynnissä alan ammattiliikkeissä kaikissa Euroopan maissa.
Tämän seminaarin yhteydessä vaihdettiin tietoja ammattikuvista sekä ammatti- ja jatkokoulutuksesta. Monien ammattiin liittyvien yhteisten piirteiden ohessa huomio kiinnittyi siihen, että kaikki jäsenmaat kärsivät määräyksistä ja laeista, jotka jo ovat olemassa tai odotettavissa.
Käsityöammattikunta voi säilyttää yksilöllisen ja luovan palvelunsa vain, jos säännökset, lait ja määräykset ovat myös toteutuskelpoisia. Ammattikunta parantaa näin suuressa määrin asiakkaidensa elämänlaatua.
Tässä voidaan mainita ylimitoitetut hygieniaohjeet, joita yksittäiset maat vielä omalta osaltaan täydentävät. Sama pätee merkintöihin ja dokumentaatioon. Liioitellut vaatimukset johtavat siihen, että laatu heikkenee. Laatu kahdessa merkityksessä: sekä tuotteiden laatu että asiakkaiden elämänlaatu.
Vaatimuksemme:
Pieniä ja keskisuuria yrityksiä koskevien toimenpiteiden täytyy olla toteutuskelpoisia. Näin myös EU-komissaari Verheugenin esittämien, byrokratian vähentämiseen tähtäävien näkemysten vuoksi. Uudet määräykset tarvitsevat vaikutustutkimuksen ollakseen toteutuskelpoisia. Pyydämme, että annatte meille tukenne toimimalla todellisuutta lähellä olevalla tavalla.
[Allekirjoittaneiden nimet]
|