Suomen Leipuriliitto on suomalaisten leipomo- ja konditoriayrittäjien toimialajärjestö

Suomen Leipuriliitto ry on vuonna 1900 perustettu leipomo- ja konditoria-alan ammatinharjoittajien, yritysten ja henkilöiden toimialajärjestö, joka edistää jäsentensä ammatillisia ja taloudellisia etuja, leipomo- ja konditoria-alan yleisiä toimintaedellytyksiä, leipäkulttuuria, leipomoalan arvostusta ja yhteistoimintaa alalla sekä valvoo jäsentensä etuja työsuhteissa. Julkaisemme maamme ainoaa leipomo- ja konditoria-alan ammattilehteä, Leipuria. 

Jäsenten edunvalvontaa
Yhteisöllisyyttä ja jäsentilaisuuksia
Toimisto ja hallinto

Ajankohtaista

Ruuan vienti kasvoi vuonna 2025

Tullin ulkomaankauppatilaston mukaan suomalaista ruokaa vietiin 2,4 miljardilla eurolla vuonna 2025. Vuoteen 2024 verrattuna vienti kasvoi arvoltaan 5,5 prosenttia, mutta laski määrältään 6,8 prosenttia, koska painoltaan suurimman vientituotteen eli kauran vienti väheni merkittävästi. Tämän kertoo Elintarviketeollisuusliitto tiedotteessaan 10.3.2026.

Vuonna 2025 Suomalaisen ruokaviennin merkittävin tuoteryhmä olivat maitotuotteet, joita vietiin 550 miljoonalla eurolla. Seuraavaksi tärkeimmät tuoteryhmät olivat alkoholi- ja virvoitusjuomat (263 milj. euroa), tuore ja jalostettu kala (239 milj. euroa), lihatuotteet (191 milj. euroa), makeiset (183 milj. euroa) ja muut elintarvikkeet (158 milj. euroa). Muihin elintarvikkeisiin kuuluvat esimerkiksi valmisruuat, teet, kahvit ja mausteet.

Kolme suurinta vientimaata ovat Ruotsi, Viro ja Saksa. Muita merkittäviä vientikohteita olivat Ranska, Alankomaat, Puola, Tanska ja Kiina. EU-maihin suuntautui viime vuonna 72 prosenttia ruokaviennistämme. Vienti Kiinaan laski, mutta samaan aikaan vienti Etelä-Koreaan ja Japaniin kasvoi.

Ruuan kauppatase (vienti miinus tuonti) heikkeni edelleen vuonna 2025 ja oli 4,1 miljardia euroa negatiivinen. Elintarvikkeiden tuonti Suomeen kasvoi 4 prosenttia ja oli peräti 6,55 miljardia euroa. Eniten tuotiin alkoholi- ja virvoitusjuomia, tuoretta ja jalostettua kalaa, maitotaloustuotteita sekä muita elintarvikkeita, kuten makaronia, kahvi- ja teevalmisteita sekä mausteita ja kastikkeita.

Ruuan kauppatase on heikentynyt viime vuosina merkittävästi. Vuonna 2021 Suomesta vietiin ruokaa 1,8 miljardilla eurolla ja sitä tuotiin tänne 5 miljardilla eurolla eli kauppatase oli 3,2 miljardia euroa negatiivinen.

Kotimaisen elintarviketeollisuuden on tärkeää kasvattaa osuuttaan kotimarkkinoilla, mutta kauppatasetta on syytä parantaa myös viennin ja tuonnin näkökulmasta. Yrityksillä on suuri kasvupotentiaali, mutta sitä tulee tukea alan sääntelyllä. EU on maailman suurin ruokaviejä, joka vie elintarvikkeita 190 miljardin euron edestä.

 

 

 

Mitä teemme?

Me Suomen Leipuriliitossa teemme päivittäin työtä monin eri tavoin jäsenyritysten eli suomalaisten leipomoiden ja konditorioiden hyväksi.

Vaikutamme työehtosopimuksiin ja lainsäädäntöön, edistämme ja parannamme yritysten toimintaedellytyksiä, tiedotamme ajankohtaisista asioista ja tuomme alalle näkyvyyttä. Verkostoidumme alan toimijoiden kanssa koti- ja ulkomailla. 

Liity jäseneksi

Jäsenmaksun maksaminen on kuin vakuutusmaksu. Sitä maksetaan, jotta siitä olisi tarvittaessa hyötyä. Erilaisia työelämään liittyviä ongelmia ilmenee aina silloin tällöin. On tärkeää, että yrityksellä on järjestö, josta voi tiedustella erilaisia ratkaisuvaihtoehtoja syntyneisiin ongelmiin.

Leipuri-lehden palveluhakemiston löydät nyt myös verkkosivuiltamme. Tervetuloa tutustumaan! Painamalla alla olevaa palkkia pääset hakemistoon: 

Siirry palveluhakemistoon.

Seuraa meitä sosiaalisessa mediassa