Leipomotuotteiden tilastointi muuttui PTY:n myyntitilastoissa
12.5.2026
Päivittäistavarakauppa ry:n (PTY) tuoteryhmäkohtainen myyntitilasto siirtyi vuoden 2026 alussa uuteen COICOP2018-luokitukseen. Muutos näkyy erityisen selvästi leipä- ja leipomotuotteiden tilastoinnissa, sillä osa aiemmin viljatuotteisiin kuuluneista tuotteista on siirretty uuteen pääluokkaan Valmisruoat ja muut ruokatuotteet.
Muutos perustuu Tilastokeskuksen käyttämän COICOP-hyödykeluokituksen uudistukseen. Pitkään käytössä ollut eCOICOP-luokitus ei enää vastannut muuttuneita kulutustottumuksia, joissa valmisruokien, välipalojen ja pitkälle jalostettujen tuotteiden merkitys on kasvanut nopeasti.
Uudessa rakenteessa valmisruoat on nostettu omaksi pääluokakseen. Samalla perinteinen Viljat ja viljatuotteet -ryhmä on kaventunut aiempaa selkeämmin varsinaisia viljapohjaisia tuotteita sisältäväksi kokonaisuudeksi. Ryhmän osuus koko elintarvikemyynnistä laski tilastoteknisesti 16 prosentista 13 prosenttiin, vaikka myynti kasvoi alkuvuonna 7,4 prosenttia 533 miljoonaan euroon.
Uudessa COICOP2018-luokituksessa luokkaan 01.1.1.3 Leipä ja leipomotuotteet kuuluvat muun muassa:
* kaikki leivät, patongit ja sämpylät
* leipäpalat
* tortillat, pitaleivät ja tacokuoret
* pizzapohjat
* näkkileivät ja hapankorput
* korput ja rinkelit
* voileipäkeksit
* suolaiset croissantit
* briossit
* ruissipsit ja ruislastut
* riisi- ja maissikakut
* suolatikut
* rieskat
* suolaiset vohvelit
* viinerit, pullat ja pitkot
* pakastepullat
* munkit ja donitsit
* keksit, vohvelit ja pikkuleivät
* piparkakut
* makeat keksit
* jäätelövohvelit
* muffinit
* makeat croissantit
* kakut
* makeat tortut ja piirakat
* muut makeat leivonnaiset
* halva
* marenki.
Luokitus painottaa nyt selkeämmin perinteisiä vilja- ja leipomotuotteita sekä makeita ja suolaisia leivonnaisia.
Merkittävin muutos leipomoalan näkökulmasta on se, että osa aiemmin viljatuotteisiin luetuista tuotteista siirrettiin uuteen pääluokkaan 01.1.9 Valmisruoat ja muut ruokatuotteet.
Siirrettyihin tuotteisiin kuuluvat muun muassa:
* pasteijat
* lihapiirakat
* valmiit voileivät
* täytetyt patongit
* riisipiirakat
* perunapiirakat
* porkkanapiirakat.
Samaan pääluokkaan kuuluvat myös esimerkiksi valmisateriat, vauvanruoat, kastikkeet, ravintolisät ja proteiinipatukat.
Muutos kertoo ennen kaikkea kulutusrakenteen muutoksesta. Tilastoinnissa tuotteita ryhmitellään nyt aiempaa enemmän käyttötarkoituksen ja valmiusasteen mukaan eikä pelkästään raaka-ainepohjan perusteella. Käytännössä esimerkiksi täytetty patonki nähdään nykyisin enemmän valmisateriana kuin leipomotuotteena.
PTY:n mukaan myös vuoden 2025 tilastot on päivitetty uuden luokituksen mukaisiksi, mutta sitä vanhemmat luvut eivät enää ole vertailukelpoisia. Tämä vaikeuttaa erityisesti leipomoalan pitkien myyntiaikasarjojen tarkastelua, koska osa tuotteista on siirtynyt kokonaan toiseen pääluokkaan ilman, että tuotteiden todellinen kulutus olisi välttämättä muuttunut vastaavasti.